Przejdź do treści
Klub Górski PTTK Kielce

Jesteś tutaj

Czarny szlak kapliczka Św. Barbary (wzgórze Barbarka) - Góra Kamień Michniowski

Czarny

Czarny szlak kapliczka Św. Barbary (wzgórze Barbarka) - Góra Kamień Michniowski.

Na wzgórzu Barbarka przy drodze łączącej Bodzentynem z Suchedniowem pomiędzy wsiami Wzdół Rządowy i Michniów górnicy z Siekierna, którzy codziennie przechodzili przez wzgórze w drodze do Suchedniowa wznieśli w połowie XIX wieku kapliczkę pw. św. Barbary. Święta Barbara to patronka górników, również tych wydobywających rudę żelaza. Nad drzwiami kapliczki obecnie widnieje napis ”BOCHATERSKIM MIESZKAŃCOM GÓR ŚWIĘTOKRZYSKICH ZA SERCE I POMOC OKAZANE PODCZAS WOJNY 1939-1945 W HOŁDZIE ŻOŁNIERZE ARMII KRAJOWEJ”. Wewnątrz kamienna figura św. Barbary. W pobliżu kapliczki pomnik z tablicą upamiętniającą złożenie przez ośmiu żołnierzy kampanii wrześniowej 1939, uczniów miejscowej szkoły przysięgi na wierność Rzeczpospolitej. Ze wzgórza roztacza się wspaniały widok na pasmo Klonowskie.

Czarny szlak spod kapliczki kieruje się w stronę Michniowa, mija kamień z napisem informującym, że znajdujemy się na partyzanckim szlaku i na skraju lasu skręca w prawo do lasu bukowo-jodłowego „Ostoi Sieradowskiej – Obszaru Natura 2000”. Wędruje leśnymi drogami do Rezerwatu Przyrody „Kamień Michniowski”.

Leśny rezerwat przyrody „Kamień Michniowski” został utworzony w roku 1978. Przedmiotem ochrony są tu wielogatunkowe zbiorowiska leśne z jodłą pospolitą oraz wychodnie piaskowców dolnodewońskich z ciekawą roślinnością naskalną.

W rezerwacie spotyka znaki szlaku niebieskiego Suchedniów – Berezów, z który wspólnie dochodzi do wychodni skalnych gdzie ma swój koniec.

W rezultacie pękania i wietrzenia skał wśród wychodni piaskowcowych powstała jaskinia. W jaskini przed laty ukrywali się powstańcy styczniowi, a w czasie II wojny światowej Żydzi. Na wiosnę 1943 roku okolice jaskini były przez pewien czas bazą partyzantów ze zgrupowania AK dowodzonego przez Jana Piwnika „Ponurego” i od jego pseudonimu nazywana jest „ jaskinią Ponurego”. Jak głosi legenda przed wiekami jaskinię zamieszkiwał diabeł w czerwonych majtkach, który grą na skrzypcach zwabiał do siebie ludzi podążających po wodę do źródełka Burzący Stok, a następnie gnębił ich w piekielnych czeluściach. Dziś diabła już nie ma. Więc przez Kamień Michniowski można bez obawy przechodzić.  

Czarny szlak kapliczka Św. Barbary - Góra Kamień Michniowski liczy sobie bez mała 2km przy 70m przewyższenia.

Zbyszek Borowiec

Ślad trasy

Przebieg

0,0 km
Kapliczka Św. Barbary (Barbarka)
2,0 km
Góra Kamień Michniowski

Kalendarz imprez

pon.
wt.
śr.
czw.
pt.
sob.
ndz.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
Wrzesień 2020
 

Stronę aktualnie przegląda 1 osoba