Przejdź do treści
Klub Górski PTTK Kielce

Jesteś tutaj

Czarny szlak Mirzec - Ruda

Czarny

Czarny szlak turystyczny: Mirzec - Poddąbrowa - Majówka IV - Lipie - Lubienia - rezerwat „Rosochacz” - Henryk - rezerwat „Skały pod Adamowem” - Ruda.

Na północy Województwa Świętokrzyskiego znajduje się gmina Mirzec. Siedzibą gminy jest istniejąca już od XII wieku wieś o tej samej nazwie, Mirzec. W centrum wioski znajduje się zabytkowy Modrzewiowy Dworek, wybudowany w XIX wieku obecnie spełniający funkcję sali bankietowej.

Przy alejce, na terenie parku podworskiego, pod trzechsetletnim wiązem szypułkowym w 150 rocznicę położono głaz z pamiątkową tablicą w hołdzie bohaterom Powstania Styczniowego. Przy drodze drewniana kapliczka z kamienną figurą św. Jana Nepomucena datowana na XIX/XX wieku i pomnik ofiar II wojny światowej z posadzonym z inicjatywy byłego prezydenta Komorowskiego ,,dębem wolności’’. Przy pętli autobusowej początek ma czarny szlak pieszy prowadzący z Mirca do Rudy nad Zalewem w Brodach Iłżeckich. Zaraz na początku szlak przechodzi koło kościoła św. Leonarda z XIX wieku z kamienna figurą patrona obok muru kościelnego.

Pierwsze parę kilometrów prowadzi asfaltem przez Mirzec-Poddąbrowę, a później kawałek drogą z Wąchocka do Mirca. Później szlak skręca w utwardzoną, leśną drogę. Na tym odcinku znaki szlaku są pozdrapywane z drzew, trzeba uważać. Teraz już prawie do końca szlak jest poprowadzony leśnymi drogami.  Dochodzi do drogi Starachowice - Tychów, na wprost pomnika partyzantów z oddziału BCH Po paru kilometrach docieramy  do pozostałości dawnych budynków kopalni "Majówka IV".

Tu dołączamy do szlaku żółtego Starachowice – Iłża z którym poruszamy się do wsi Lipie. Pierwotnie szlak czarny tu miał swój początek, był to szlak łączący szlak żółty Starachowice-Iłża ze szlakiem czerwonym Kałków-Skarżysko. Na skraju wsi ma swój końcowy przystanek kolejka wąskotorowa ze Starachowic. Tory kolejki prowadzą dalej, ale kursy (tylko latem) odbywają się tylko do wsi Lipie. Po minięciu wsi Komorniki szlak prowadzi obok rezerwatu leśnego ,,Rosochacz’’,

a trzy kilometry dalej przecina rezerwat geologiczny  “Skały pod Adamowem”.

Stąd już niedaleko do Rudy, gdzie na przystanku obok szkoły szlak ma swój koniec. 

Szlak pieszy koloru czarnego mający oficjalnie 32km  Ja przeszedłem według mojego GPSu 31,2km i 346m przewyższenia,  jakoś tak się uzbierało:-)

Stanisław Mazurek

Przebieg

0,0 km
Mirzec
9,0 km
Droga przeciwpożarowa nr 7
12,0 km
Pokopalniana hałda "Majówka"
16,0 km
Lipie - Komorniki
18,5 km
Lipie
23,0 km
Rezerwat "Rosochacz"
26,0 km
Rezerwat "Skały pod Adamowem"
32,0 km
Ruda nad Zalewem Brodzkim

Kalendarz imprez

pon.
wt.
śr.
czw.
pt.
sob.
ndz.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
Wrzesień 2020
 

Stronę aktualnie przegląda 1 osoba