Przejdź do treści
Klub Górski PTTK Kielce

Jesteś tutaj

Czarny szlak Piekoszów - Pasmo Zgórskie, Zielona

Czarny

Czarny szlak Piekoszów – Pasmo Zgórskie zaczyna się w Piekoszowie przy Urzędzie Gminy. Początkowo kieruje się na południowy – wschód w stronę ronda. Na rondzie skręca w pierwszą ulicę w prawo, przechodzi obok kościoła pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, po czym skręca ponownie w prawo, w ulicę Wolności, a następnie w lewo w ul. Kolejowa.    

Piekoszów położony jest 10 km na zachód od Kielc. W XIV wieku należał do rodziny Odrowążów, która w 1366 roku ufundowała pierwszy, wykonany z kamienia i cegły  kościół pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła. Świątynia ta została rozebrana w 1879 roku. W 1705 roku trafił do Piekoszowa obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, łaskami słynący, namalowany przez nowicjusza klasztoru Ojców  Paulinów w Częstochowie, Krzysztofa Lateckiego w 1691 roku. Stara, niszczejąca świątynia stwarzała duże zagrożenie dla pielgrzymów. Nowa, budowana od 1807 roku, była konsekrowana 2 czerwca 1884 roku. Otrzymała imię Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Na wyposażenie składają się m.in. elementy z poprzedniej świątyni. Przed kościołem znajdują się dwie XIX-wieczne kolumny jońskie.  

Za ostatnimi zabudowaniami szlak skręca w lewo, w gruntową drogę, kieruje się do wsi Łaziska. W odległości kilkudziesięciu metrów od przystanku kolejowego Piekoszów przekracza tory. Na początku wsi Łaziska skręca najpierw w lewo, a po około 1km w prawo, kieruje się w stronę Kielecko-Chęcińskiego Parku Krajobrazowego, Obszaru Natura 2000 Wzgórza Chęcińsko-Kieleckie.

Podchodzi pod górę Belina (362 m n.p.m.) i tuż przed jej wierzchołkiem skręca w lewo, schodzi do wsi Jaworznia. Do wsi wkracza w pobliżu dawnego kamieniołomu.

W Jaworzni znajduje się nieczynny kamieniołom wapieni dewońskich „Jaworznia”. W kamieniołomie odkryto największe w Górach Świętokrzyskich jaskinię Chelosiową Jamę. Wejście do jaskini znajduje się na Górze Kopaczowej. Chelosiowa Jama jest poza Tatrami, drugą pod względem długości jaskinią w Polsce. Większa jest tylko Jaskinia Niedźwiedzia w Masywie Śnieżnika (Sudety). Chelesiowa Jama powstała z połączenia dwu jaskiń: „Chelesiowej Jamy” i „Jaskini Jaworznickiej”. Jej długość wynosi 3670m, a różnica poziomów 61m. W jej pobliżu znajdują się trzy mniejsze jaskinie. Wszystkie jaskinie objęte są ochroną prawną od 1997 roku jako Rezerwat Przyrody Nieożywionej Chelosiowa Jama. Jaskinie nie są udostępnione turystycznie.

W XIX i XX wieku  pobliżu kamieniołomu „Jaworznia”  pracowały piece wapiennicze. Praca kamieniołomu i pieców wapienniczych  skończyła się nagle 1983 roku. Wydobycie kamienia stało się zbyt trudne i nieopłacalne. Produkcję „Jaworzni” przejął kombinat cementowo-wapienniczy w Nowinach. Piece pod Górą Kopaczową rozebrano.

W Jaworzni szlak skręca w prawo przechodzi nad obwodnicą Kielc i ponownie wkracza do Kielecko-Chęcińskiego Parku Krajobrazowego. Wspina się na górę Zieloną  (372 m n.p.m.), gdzie po spotkaniu z niebieskim szlakiem Łagów – Chęciny kończy swój bieg.    

Czarny szlak Piekoszów – Pasmo Zgórskie, Zielona liczy sobie 10,2km i ma 250m przewyższenia.

Zbyszek Borowiec

 

Ślad trasy

Przebieg

0,0 km
Piekoszów
3,0 km
Łaziska
6,0 km
Belnia
7,8 km
Jaworznia
10,2 km
Pasmo Zgórskie, Zielona

Kalendarz imprez

pon.
wt.
śr.
czw.
pt.
sob.
ndz.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
Wrzesień 2020
 

Stronę aktualnie przegląda 2 osoby