Przejdź do treści
Klub Górski PTTK Kielce

Jesteś tutaj

Czarny szlak Sołtyków - Bliżyn

Czarny

Czarny szlak Sołtyków – Bliżyn ma swój początek w Sołtykowie w pobliżu przystanku BUS. Kiedyś zaczynał się na stacji PKP i łączył ze sobą dwie stacje kolejowe leżące na trasie Skarżysko – Końskie, w Sołtykowie i Bliżynie. Niestety pociągi osobowe już od wielu lat nie kursują tą trasą. Dlatego też początek szlaku został przeniesiony. Początkowo szlak przez chwilę biegnie wzdłuż drogi Skarżysko – Końskie (kierując się w stronę Skarżyska) po czym skręca w lewo, w stronę stacji kolejowej. Po drodze mija ruiny cegielni.

W 1916 roku Stefan Wielowiejski założył w Sołtykowie cegielnię.  Do produkcji  używano gliny sprowadzanej z oddalonej o 2 km kopalni. Surowiec do cegielni dowożono kolejką wąskotorową oraz samochodami z inny miejsc. Wydobycie gliny w okolicach Sołtykowa trwało do 1977 roku, w jego trakcie  odsłonięto w podłożu skalne warstwy jurajskie, w roku 1999 otkryto w nich ślady dinozaurów. W warstwach powierzchniowych kopalni znajdowano półszlachetne kamienie, używane w jubilerstwie – gagaty (odmiana węgla brunatnego). W 1997 roku na terenie dawnej kopalni został założony Rezerwat Przyrody „Gagaty Sołtykowskie”. Założono go w celu ochrony skał dolnojurajskich, zawierających ważne okazy mineralogiczne, palentologiczne a także różnorodne formy syderytu oraz rzadką odmianę węgla, gagat. W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku cegielnia w Sołtykowie jako jedyna w kraju produkowała ekologiczną cegłę klinkierową. Zakład zamknięto pod koniec lat 90-tych XX wieku. Aktualnie pozostały po nim tylko zrujnowane budynki, pozostałości dwóch pieców, w których wypalano cegły oraz zrujnowana „nowa hala” z roku 1974.

Szlak przechodzi przez przejazd kolejowy, a następnie skręca w prawo. Biegnie równolegle do torów w stronę Mroczkowa.  

Mroczków to duża wieś, która w przeszłości była znaczącym ośrodkiem przeróbki żelaza  w Staropolskim Zagłębiu Przemysłowym. Pierwsza kuźnica powstała tu już w latach 1532-1548. W roku 1778 kuźnica na polecenie księcia Mikołaja Radziwiłła została przebudowana na Wielki Piec. Do dziś zachowały się pozostałości budowli hydrotechnicznych.

Szlak przy pierwszych zabudowaniach skręca w lewo, przechodzi starym mostem Kamienną, a następnie z lewej strony mija zespół kościoła parafialnego pw. Św. Rocha.

Zespół kościoła parafialnego pw. Św. Rocha składa się z modrzewiowego kościoła krytego gontem wybudowanego w roku 1820 oraz drewnianej dzwonnicy z roku 1950. Początkowo z drzewa modrzewiowego mieszkańcy Mroczkowa postawili maleńki jednonawowy kościół pw. Św. Rocha. W późniejszym czasie dobudowali do niego kaplicę św. Tadeusza  oraz nawę wejściową. Parafia w Mroczkowie została utworzona w roku 1950. W roku 1990 została przeniesiona do nowego wybudowanego nieopodal kościoła pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Obecnie nabożeństwa w kościele pw. Św. Rocha odprawiane są w dniu patrona (16 sierpnia) oraz większe święta.   

Na końcu wsi szlak skręca w prawo do lasu. Przez bez mała 6km biegnie leśnymi duktami i ścieżkami

mijają po drodze Rezerwat „Ciechostowice”, początek szlaku zielonego do Przysuchy oraz niebieski szlak Kuźniaki – Pogorzałe (z który biegnie wspólnie przez ponad kilometr).

Rezerwat Przyrody „Ciechostowice” utworzony został w roku 1953 w celu ochrony lasu mieszanego o charakterze naturalnym. Na szczególną uwagę zasługują wspaniałe okazy modrzewia polskiego, występują tu również wspaniałe dęby, buki, jodły i świerki.

Las opuszcza we wsi Ubyszów i asfaltową drogą dochodzi do Bliżyna, gdzie na stacji PKP ma swój koniec.

Czarny szlak pieszy Sołtyków – Bliżyn liczy sobie 12,5km przy 140m przewyższenia.

Zbyszek Borowiec

Ślad trasy

Przebieg

0,0 km
Sołtyków
2,0 km
Mroczków
9,2 km
Ubyszów
12,5 km
Bliżyn PKP

Kalendarz imprez

pon.
wt.
śr.
czw.
pt.
sob.
ndz.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
Marzec 2020
 

Stronę aktualnie przegląda 1 osoba