Przejdź do treści
Klub Górski PTTK Kielce

Jesteś tutaj

Czerwony szlak Chęciny - Kielce im. Sylwestra Kowalczewskiego

Czerwony

Czerwony szlak pieszy Chęciny - Kielce in. Sylwestra Kowalczewskiego ma swój początek na Dolnym Rynku w Chęcinach w pobliżu przystanku komunikacji miejskiej. Prowadzi wzdłuż rynku, a następnie skręca najpierw w prawo w ulicę Staszica, a po chwili w lewo w ulicę Armii Krajowej. Przechodzi obok oddanej do użytku w roku 2013 hali widowiskowo-sportowej, po czym skręca w ulicę Partyzantów. 

Przekracza drogę Kielce – Małogoszcz i opuszcza zabudowania  Chęcin, kieruje się w stronę Góry Zelejowa.    

Góra Zelejowa zbudowana jest z wapieni dewońskich poprzecinanych żyłami kalcytowymi. Występuje tu najdłuższa w Górach Świętokrzyskich grań wapienna z licznymi szczelinami i żłobkami krasowymi. Działały tu dwa duże kamieniołomy i kilka mniejszych łomów. W kamieniołomie „Szczerba” od wieków wydobywano piękną odmianę marmuru chęcińskiego tzw. różankę zelejowską. W XV w. kronikarz Jan Długosz napisał "Chęciny, góra z zamkiem od miasteczka przyległego tak nazwana, w niej i około niej obfite kopalnie marmurów". W 1954 roku na Zelejowej utworzony został rezerwat przyrody. Przedmiotem ochrony zostały wówczas formy skalne z przykładami wietrzenia krasowego, odsłonięcia geologiczne o ciekawej tektonice i mineralizacji oraz rzadkie gatunki roślin i zwierząt.  

Przy kamieniołomie „Szczerba” szlak skręca w prawo i wchodzi na grzbiet Zelejowej, idzie granią przez  około kilometr, po czym schodzi do miejscowości Zelejowa (która aktualnie jest częścią miasta Chęcin) przechodzi wiaduktem nad obwodnicą Kielc i wkracza do Sitkówki. Po mniej więcej  ośmiuset metrach skręca w lewo, do lasu. Przechodzi w pobliżu kamieniołomu „Zygmuntówka” (W 1643 roku wyciosano tu kolumnę, na której ustawiono posąg Zygmunta III Wazy) oraz „Jaskini Raj”.  

„Jaskinię Raj” odkryto w roku 1964 znajduje się ona w północnym zboczu góry Malik. W roku 1968 utworzony został rezerwat „Jaskinia Raj”. Wzgórze w którym się znajduje zbudowane jest z wapieni dewońskich. W jaskini występuje bardzo bogata szata naciekowa, dominują stalaktyty. Oprócz nich występują duże stalagmity i pojedyncze kolumny naciekowe stalagnaty a także misy naciekowe i perły jaskiniowe. Znaleziono tu kości drobnych kręgowców jak i dużych ssaków takich jak niedźwiedź jaskiniowy, mamut, hiena, nosorożec włochaty.

Prowadzi dalej lasem w stronę Góry Patrol. Przechodzi obok symbolicznej mogiły czterech żołnierzy organizacji Wolność i Niezawisłość, którzy tutaj zostali rozstrzelani 24 września 1948 roku przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Przecina drogę Zgórsko – Szewce i rozpoczyna podejście na Patrol. Sam szczyt omija z prawej strony.

Przez szczyt przechodzi przecinający się z nim niebieski szlak Chęciny – Łagów. Czerwony szlak schodzi do Zalesia, dzielnicy Kielc. Przez cztery kilometry biegnie asfaltowymi drogami, dochodzi do drogi krajowej Kielce – Częstochowa z którą wkracza do Białogonu. Mija „Dom Harcerza im. Natalii Machałowej”,  „Kielecką Fabryka Pomp – Białogon’’ oraz drewniany kościółek p.w. Przemienienia Pańskiego wybudowany w roku 1918 w stylu zakopiańskim.

Białogon, który jest aktualnie dzielnicą Kielc swój największy rozkwit przeżywał w XIX wieku, głownie dzięki Stanisławowi Staszicowi, który tu właśnie wybudował hutę ,,Aleksandra’’ i rozbudował istniejące osiedle.      

Po przekroczeniu Silnicy szlak opuszczeniu Białogonu i wchodzi na Brusznię. Na szczycie przechodzi obok 24m, ustawionego w roku 2007 krzyża. Pierwszy brzozowy krzyż stanął na Bruszni w roku 1916, upamiętniał on zbiórkę powstańców styczniowych planujących atak na miasto, która odbyła się w tym miejscu w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku

Szlak schodzi z Bruszni, prawie przez kilometr idzie ulicą Grabina. Mija kapliczkę Gwarków, która stoi w miejscu gdzie górnik Hilary Mala wydobył 1646 roku  trzy bryły galeny (rudy ołowiu). Z brył tych wykonano figury św. Barbary z kościoła na Karczówce, NMP z kieleckiej katedry i św. Antoniego z kościoła w Borkowicach. Wchodzi na szczyt Karczówki i przechodzi obok klasztoru.

Obszar wzgórza Karczówka był w przeszłości intensywnie eksploatowany górniczo. Wydobywano tu głównie rudy ołowiu. Łącznie działało tu około trzy tysiące szybów górniczych, których pozostałości widoczne są do dzisiaj. Wykopy i zagłębienia nazywane "szparami" można spotkać na zachodnim stoku, obok szlaku. Gdy w latach 1620/22 ziemie polskie nawiedziła epidemia cholery biskup krakowski Marcin Szyszkowski nakazał w Kielcach modlitwy i nabożeństwa. Sam leżał krzyżem w kieleckiej kolegiacie i prosił Boga o ratunek. Złożył ślub, że jeśli epidemia ominie miasto ufunduje na wzgórzu Karczówka kościół. Gdy zaraza oszczędziła Kielce biskup wypełnił śluby i wybudował kościół p.w. Karola Boromeusza, w miejscu gdzie wcześniej stała drewniana, górnicza kapliczka. Budowę kościoła ukończono w roku 1628, w roku 1631 kościół i klasztor obieli w posiadanie Bernardyni. Klasztor został zamknięty w roku 1864 przez władze carskie, powodem był udział zakonników w powstaniu styczniowym. W roku 1918 do klasztoru wprowadziły się Siostry Służebnice Serca Jezusowego, które utworzyły tu szkołę i przedszkole. W roku 1957 klasztor i kościół przejęli księża Pallotyni. 

Szlak kończy się nieco poniżej szczytu, przy ulicy Podklasztornej, obok kamiennego krzyża z 1911 roku. Liczy sobie 18,5km przy 450m przewyższenia i jest jeden z najstarszych szlaków pieszych w Górach Świętokrzyskich, został wyznakowany w okresie międzywojennym ubiegłego wieku.

Zbyszek Borowiec

 

Ślad trasy

Przebieg

0,0 km
Chęciny
2,5 km
Góra Zelejowa
4,6 km
Sitkówka
5,8 km
Czerwona Góra
6,3 km
Kamieniołom Zygmuntówka
7,2 km
Jaskinia Raj
10,0 km
Skrzyżowanie szlaków pod górą Patrol
12,5 km
Zalesie
14,0 km
Kielce Białogon
16,0 km
Góra Brusznia
18,2 km
Góra Karczówka
18,5 km
Kapliczka u podnóża szczytu Karczówki

Kalendarz imprez

pon.
wt.
śr.
czw.
pt.
sob.
ndz.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
Wrzesień 2020
 

Stronę aktualnie przegląda 1 osoba