Przejdź do treści
Klub Górski PTTK Kielce

Jesteś tutaj

Czerwony szlak Kałków - Skarżysko-Kamienna

Czerwony

Czerwony szlak pieszy Kałków - Skarżysko Kamienna zwany Szlakiem Milenijnym poprowadzony wzdłuż rzeki Kamiennej: Kałków - rezerwat Skałki w Krynkach - Krynki - Brody Iłżeckie - Brody Iłżeckie tama - Ruda - Styków - Dziurów - Starachowice PKP - kapliczka św. Jacka - Wąchock - Marcinków - Młyn Paska - Skarżysko Kamienna.

W powiecie starachowickim w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, we wsi Kałków powstało najmłodsze sanktuarium maryjne w Polsce.

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Kałkowie - Godowie, cały czas się ,,rozbudowuje”. Obok sklepu, przy przystanku autobusowym ma początek czerwony szlak pieszy z Kałkowa do Skarżyska. Szlak przechodzi obok sanktuarium i skręca w stronę Godowa. Następnie najpierw prowadzi drogą, a później wchodzi do lasu. Na jego skraju i dalej w głębi dwa pomniki ofiar zbrodni hitlerowskiej z 24.05.1943r, zamordowanych mieszkańców wsi Żuchowiec i Gębice. Lasem dochodzimy do Zalewu Brodzkiego i skręcamy do rezerwatu Skałki w Krynkach obejmującego ciekawe formy skalne piaskowców triasowych.

Z lasu polami idziemy do wsi Krynki. Zabytkowy barokowy kościół z 1727 r. p.w. św. Marcina i Wniebowzięcia NMP z modrzewiową bramą z dwoma dzwonnicami.

Kamienne figury św. Stanisława Biskupa, Chrystusa Frasobliwego i Matki Bożej, a w pobliskich Brodach mijamy dworek, dawną siedzibę administracyjną zakładu hutniczego. Zalew w Brodach powstał w 1840 r. jako jeden z obiektów Staropolskiego Okręgu Przemysłowego. Pomnik twórcy SOP, Stanisława Staszica na skwerku obok zapory. Tamę oraz położone poniżej zakłady metalurgiczne zniszczyła potężna powódź w 1903 r.

Odbudowano ją dopiero w 1964 r. wkomponowując w nią fragment pierwotnego, kamiennego przepustu. Okrążamy zalew od północnej strony przechodząc przez wsie Ruda i Styków.  Za tą ostatnią w lesie przy torach kolejowych ruiny nieukończonej elektrowni budowanej w 1939 r.  Do Starachowic idziemy cały czas w pobliżu linii kolejowej i Kamiennej. Mijamy fabryczkę słodkości o nęcącym zapachu :-) przystanek starachowickiej wąskotorówki i Muzeum Przyrody i Techniki.

Na górce w zabytkowym budynku administracyjnym dozorcy zakładu hutniczego siedziba PTTK.  

Schodzimy do dworca PKP. Przy starachowickim dworcu znajduje się najstarszy mieszkalny budynek i część dawnego osiedla hutniczego. Za miastem wchodzimy do lasu i podążamy w stronę Wąchocka. 

Na leśnej polanie kapliczki św. Jacka oraz druga poświęcona Żołnierzom i Partyzantom II wojny światowej . Obok mogiła nieznanego żołnierza z I wojny światowej. Dochodząc do torów, około czterysta metrów w prawo dawny cmentarz żydowski, a za torami wchodzimy do Wąchocka.  Na Rynku pomnik mjr Jana Piwnika „Ponurego”,

a niedaleko Dworek Langiewicza i ruiny synagogi. Dalej pomnik Poległych w latach 1918-1920 i pomnik Langiewicza.  Mijamy zespół klasztorny cystersów z XII w.,

figurę Chrystusa z krzyżem i odwiedzamy wąchockiego sołtysa.  Po drugiej stronie Kamiennej ruiny zakładów metalowych i budynku administracyjnego, zwanego Pałacem Schoenberga. Okrążamy zalew od południowej strony i wchodzimy na niewielkie zalesione wzniesienie z kaplicą św. Rocha z 1838 r.  W okolicy wsi Marcinków szlak jest zmieniony i bardzo ,,pokręcony”, praktycznie omijaja wieś. Dalej cały czas idziemy lasem do samego Skarżyska. Po drodze mijamy Młyn Paska obecnie mieszczący stadninę koni i Nowy Młyn (Młyn na Łyżwach) z małą elektrownią i idziemy obok dawnej strzelnicy . Wchodzimy do Skarżyska - Kamiennej,

trochę jeszcze chodnikami i dochodzimy do Miejskiego Centrum Kultury gdzie przy węźle szlaków  czerwony szlak ma swój koniec. Planowano zakończyć go przy sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej, łącząc ze sobą dwa sanktuaria ale póki co jeszcze tam nie dotarł.

Według mojego GPSu szlak Kałków - Skarżysko Kamienna ma długość 56km i około 690m podejścia.

Stanisław Mazurek

Ślad trasy

Przebieg

0,0 km
Kałków, PKS
0,3 km
Kałków, Sanktuarium Maryjne
8,0 km
Rezerwat "Skały w Krynkach"
11,0 km
Krynki, kościół
12,5 km
Brody, tama
14,0 km
Ruda, MZK
28,4 km
Starachowice, Muzeum Przyrody i Techniki
29,0 km
Starachowice, PKP, PKS
36,2 km
Wąchock, klasztor
42,0 km
Marcinków
47,4 km
Michałów, Stary Młyn
53,0 km
Skarżysko-Kamienna, Miejskie Centrum Kultury

Kalendarz imprez

pon.
wt.
śr.
czw.
pt.
sob.
ndz.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
Wrzesień 2020
 

Stronę aktualnie przegląda 1 osoba