Przejdź do treści
Klub Górski PTTK Kielce

Jesteś tutaj

Czerwony szlak Szydłowiec - Skarbowa Góra im. mjr Hubala

Czerwony

Czerwony szlak Szydłowiec - Skarbowa Góra jest częścią liczącego 268km Partyzanckiego Szlaku Radomsko - Skarbowa Góra im. mjr Hubala. W Szydłowcu szlak przechodzi obok Zamku, ulicami gen. Józefa Sowińskiego i 1 Maja dochodzi do Rynku.   

Szydłowiec został założony najprawdopodobniej w XII wieku na wyspie, w rozlewiskach rzeki Korzeniówki. Zapleczem gospodarczym grodu była wieś leżąca w bliskim sąsiedztwie wyspy, nazywana zapewne wówczas Sydłowiec (aktualnie Stara Wieś). Funkcjonowanie grodu i osady związane było z działalnością rodu Odrowążów. Pierwszymi Odrowążami, używającymi nazwiska Szydłowiecki, byli najprawdopodobniej bracia Jakub i Sławko. Najstarsza wzmianka o nich pojawiła się w dokumencie z 1401, w którym określeni zostali jako „Bracia i Dziedzice z Szydłowca”. Jakub i Sławko nadali dotychczasowej osadzie prawa miejskie. Zostały one potwierdzone dokumentem z 8 lutego 1427. Data ta jest uznawana za symboliczny początek Szydłowca jako miasta. W 1470–1480 z inicjatywy Stanisława Szydłowieckiego został wybudowany gotycki zamek. W 1547 roku dobra szydłowieckie przeszły w posiadanie Radziwiłłów. Dobrami szydłowieckimi, zwanymi od roku 1553 hrabstwem administrowali mianowani przez Radziwiłłów namiestnicy. Radziwiłłowie zabiegali o nadania i przywileje królewskie,  rozbudowali zamek i zmodernizowali jego wnętrza. Na przełomie XVI i XVII wieku Szydłowiec był półtora tysięcznym miastem słynącym z jarmarków ściągających kupców z odległych stron. Radziwiłłowie zarządzali Szydłowcem do roku 1802, kiedy w drodze licytacji miasto przeszło w ręce Anny z Zamoyskich Sapieżyny, która z kolei odsprzedała dobra szydłowieckie w roku 1828 skarbowi Królestwa Polskiego. W tym czasie w Szydłowcu odbywało się 12 jarmarków rocznie oraz dwa targi tygodniowo. Głównym przedmiotem wymiany były zwierzęta i zboże. W XIX wieku nastąpił powolny rozwój budownictwa. Coraz częściej pojawiały się domy murowane, niekiedy piętrowe. W czasie powstania styczniowego, w nocy z 22 na 23 stycznia 1963 roku był miejscem walk korpusu Mariana Langiewicza oraz 27 maja i 8 listopada oddziałów Dionizego Czachowskiego. Wydarzenia te upamiętnia pomnik na cmentarzu. W czasie powstania w mieście stacjonowało wojsko rosyjskie. W czasie II wojny światowej okolice Szydłowca były terenem działań mjr. Henryka Dobrzańskiego – Hubala. Od 1 stycznia 1999 roku Szydłowiec jest siedzibą powiatu, wchodzącego w skład województwa mazowieckiego. W Szydłowcu warto zwiedzić Zamek z wystawą instrumentów ludowych, Rynek z Ratuszem oraz Kościół Farny pw. Św. Zygmunta. Ratusz stoi w centralnej części Rynku. Został wybudowany na początku XVII wieku przez włoskich budowniczych Kaspara i Alberta Foddigów, jest jednym z najlepiej zachowanych późnorenesansowych zabytków w Polsce. Kościół św. Zygmunta został ufundowany i wybudowany przez braci Jakuba i Mikołaja Szydłowieckich pod koniec XV wieku. Wnętrze kościoła jest renesansowe, rozświetlają je „złote ołtarze”, które upiększyli uczniowie ze szkoły Wita Stwosza.

Szlak przechodzi obok Ratusza i Kościoła Farnego pw. św. Zygmunta

skręca w ulicę Kamienną mija Górę Trzech Krzyży, cmentarz oraz kamieniołom „Podkowiński”.

Góra Trzech Krzyży to sztucznie usypane wzniesienie powstałe wskutek nagromadzenia materiału powstałego przy eksploatacji piaskowców szydłowieckich w miejscu, gdzie znajdowały się najstarsze kamieniołomy szydłowieckie.

Za kamieniołomem szlak opuszcza Szydłowie. Leśną drogą dochodzi do wsi Wola Korzeniowa. Przechodzi przez wieś. Za wsią ponownie wkracza do lasu. Kluczy leśnymi drogami i ścieżkami, w międzyczasie zmieniając województwo z mazowieckiego na świętokrzyskie. Pokonuje przeszkody wodne,

aby w końcu dotrzeć na Skarbową Górę, gdzie przy cmentarzu partyzanckim ma swój koniec.

Cmentarz utworzony został w sierpniu 1943 roku, pochowano tu wtedy pięciu partyzantów ze zgrupowania „Ponurego” – Jana Piwnika, obecnie na cmentarzu znajdują się 33 mogiły.

Odcinek pieszego szlaku czerwony Szydłowiec - Skarbowa Góra będący częścią liczącego 268km Partyzanckiego Szlaku Radomsko - Skarbowa Góra im. mjr Hubala liczy sobie 10km i ma około 100m przewyższenia.

Zbyszek Borowiec

Przebieg

0,0 km
Szydłowiec, Zamek
0,4 km
Szydłowiec, Rynek
2,5 km
Wola Korzeniowa
10,0 km
Skarbowa Góra, cmentarz partyzancki

Kalendarz imprez

pon.
wt.
śr.
czw.
pt.
sob.
ndz.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
Wrzesień 2020
 

Stronę aktualnie przegląda 1 osoba