Przejdź do treści
Klub Górski PTTK Kielce

Jesteś tutaj

Niebieski szlak Berezów - Suchedniów

Niebieski

Niebieski szlak pieszy Berezów - Suchedniów ma swój początek (lub koniec, jak kto woli) na stacji kolejowej w Berezowie.

Ze stacji PKP skręca w prawo, w drogę nr 751 idzie drogą przez około 400m poczym skręca w lewo do lasu.

Berezów, dzielnica Suchedniowa. Ośrodek przemysłowy od XVII wieku. W nocy z 12/13 lipca 1943 roku pomiędzy Berezowem i Łączna, w pobliżu budki bloku rozjazdowego na Podłaziu partyzanci z oddziałów por. Jana Piwnika „Ponurego” zatrzymali i ostrzelali pociąg osobowy z wagonami niemieckimi relacji Kraków – Warszawa.  Akcja była odwetem za pierwszą część pacyfikacji Michniowa.

Po około 3km od startu szlak wkracza do Michniowa, idzie ulicą do końca wsi po drodze mija Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich.

W okresie drugiej wojny światowej wielu mieszkańców Michniowa walczyło w oddziałach partyzanckich Armii Krajowej, bądź aktywnie współpracowała z partyzantami (we wsi funkcjonował punkt kontaktowy dla partyzantów dołączających do oddziałów  zgrupowania partyzanckiego AK dowodzonego przez  por. Jana Piwnika „Ponurego”, większość prowiantu dostarczanego partyzantom pochodziła z Michniowa. W dniu 12 lipca niemiecka ekspedycja karna spacyfikowała wieś, zostało zamordowanych 102 mieszkańców. W nocy z 12 na 13 lipca partyzanci AK przeprowadzili akcję odwetową w rejonie bloku rozjazdowego linii kolejowej na Połaziu. Zginęło wielu Niemców podróżujących pociągiem relacji Kraków – Warszawa. Następnego dnia hitlerowcy ponownie spacyfikowali Michniów, mordując wszystkich przebywających we wsi Polaków bez względu na wiek i płeć. Łącznie, w ciągu dwu dni zginęło co najmniej 204 mieszkańców Michniowa. Wieś została doszczętnie spalona. Odbudowana została po wojnie, aktualnie znajduje się w niej Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich.            

Za wsią szlak skręca w lewo, w leśną szutrową drogę. Po około 500 metrach opuszcza drogę, skręca w prawo do lasu. Po chwili wkracza do rezerwatu przyrody „Kamień Michniowski”.

Kamień Michniowski jest 10-hektarowym rezerwatem przyrody położonym w Sieradowickim  Parku Krajobrazowym. Chronione są w nim wielogatunkowe zbiorowiska leśne z jodłą pospolitą oraz wychodnie skalne piaskowców triasowych z występującą na nich ciekawą roślinnością naskalną. W rejonie wychodni znajduje się Jaskinia Ponurego – najdłuższa pseudokrasowa jaskinia szczelinowa w Górach Świętokrzyskich (długość 25m). Służyła ona za schronienie powstańcom styczniowym 1863 roku, a w czasie II wojny światowej partyzantom. Wiosną 1943 roku, przed przenosinami na Wykus stacjonowali tu partyzanci AK pod dowództwem por. Jana Piwnika ps. „Ponury”.

W rejonie wychodni skalnych spotyka czarny szlak z wzgórza „Barbarka”. Szlak niebieski kieruje się w stronę źródełka „Burzący Stok”. W pobliżu źródełka przepływa Żarnówka, która sprawia, że teren wokół jest podmokły i często trudny do przejścia, dlatego konieczne było znalezienie alternatywnej trasy. Po korektach szlak obchodzi podmokły teren i wraca na starą trasę przy źródełku.

Następnie leśną drogą dochodzi do szutrowego duktu, mija nieczynną leśniczówkę „Opal”.

Za leśniczówką opuszcza szutrowy dukt, skręca w lewo. Leśnymi drogami, ścieżkami i kolejną szutrową drogą dochodzi do stacji kolejowej w Suchedniowie, gdzie ma swój koniec.

Niebieski szlak pieszy Berezów – Suchedniów liczy sobie 15,7km przy 250m podejść.

Zbyszek Borowiec

Przebieg

0,0 km
Berezów, PKP
3,0 km
Michniów
5,9 km
Góra Kamień Michniowski
9,5 km
Źródełko "Burzący Stok"
11,5 km
Leśniczówka "Opal"
15,7 km
Suchedniów, PKP

Kalendarz imprez

pon.
wt.
śr.
czw.
pt.
sob.
ndz.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
Wrzesień 2020
 

Stronę aktualnie przegląda 3 osoby