Przejdź do treści
Klub Górski PTTK Kielce

Jesteś tutaj

Niebieski szlak Jedlnica - Jędrzejów im. ks. Stanisława Hieronima Konarskiego

Niebieski

Szlak pieszy koloru niebieskiego im. ks. Stanisława Hieronima Konarskiego. W całości biegnący przez wschodnią część pasma Przedborsko - Małogoskiego i Płaskowyż Jędrzejowski.  Jedlnica - Bolmin - Kresy - Góra Czubatka - Dołki - Małogoszcz - młyn Pierzchnica - Żarczyce Duże - Wygnaniów - Złotniki - Dziadówki - Mniszek - Chorzewa - Wilanów - Jędrzejów

Drogę z Kielc do Małogoszcza, za Chęcinami i Korzeckiem przecina mała rzeczka – Hutka i położona nad nią wioska Jedlnica. Przecina ją również żółty szlak pieszy z Wiernej Rzeki do Chęcin. Ma tu też swój początek niebieski szlak pieszy im. ks. Stanisława Hieronima Konarskiego. Ksiądz był jednym z reformatorów polskiego szkolnictwa doby oświecenia , pedagogiem, poetą i publicystą. Kiedyś szlak kończył się w Żarczycach Dużych, miejscu urodzin księdza. Parę lat temu został przedłużony do Jędrzejowa i dobrze, można sobie dalej powędrować oznaczoną ścieżką. Szkoda tylko, że ten nowy odcinek jest tak wyasfaltowany, no ale ważne, że jest. Cieszy każda nowa inicjatywa. 

Początek szlaku znajduje się  przy drodze, niestety busy nie zatrzymują się tu i trzeba kawałek dojść, najbliżej od przystanku przy zalewie w Bolminie. Od początku szlaku asfaltem idziemy do Bolmina, gdzie można dojść bez znaków (około 500m) do ruin renesansowego dworu wzniesionego na przełomie XVI/XVI wieku, tylko obecnie strasznie zarośnięte. W centrum wsi znajduje się  kościół pw. Narodzenia NMP wybudowany w latach 1602–1617 z drewnianą dzwonnicą z XVII w.  

Za kościołem szlak skręca w lewo i przez przysiółek Kresy dochodzimy do lasu. Tu w prawo wchodzimy na grzbiet Góry Czubatki (Bochenieckiej),

następnie schodzimy z niego do Wiernej Rzeki i obok zbiornika wodnego Zakracze idziemy dalej lasem do wsi Dołki. Dalej szlak znowu dochodzi do drogi Kielce - Małogoszcz i obok polną drogą prowadzi do Małogoszcza, jednej z najstarszych osad na terenie Małopolski. Pierwsze wzmianki z historii miasta pochodzą z XII wieku. Przez Małogoszcz przewinęły się, Potop Szwedzki, Insurekcja Kościuszkowska (naczelnik Kościuszko kwaterował na plebanii po bitwie pod Szczekocinami), podczas Powstania Styczniowego na plebanii swój sztab miał generał Langiewicz (podczas I bitwy pod Małogoszczem), w czasie I wojny światowej w pobliżu przebiegała linia frontu, a samo miasto zostało doszczętnie zniszczone ogniem artyleryjskim. Na rynku znajduje się pomnik Tadeusza Kościuszki, wzniesiony w 1917r przez małogoszczan.

Niedaleko rynku znajduje się kościół p.w. Wniebowzięcia NMP wybudowany w latach 1591-1595 wraz z zabytkową plebanią. Z kościoła szlak prowadzi aleją do cmentarza parafialnego, na którym znajdują się mogiły powstańców, partyzantów i niemieckich żołnierzy z I wojny światowej oraz cmentarna kaplica św. Stanisława. Szlak opuszcza Małogoszcz przy ujęciu wody i wchodzi do lasu, którym wędrujemy do stawów i dawnego młyna wodnego ,,Pierzchnica”. Stąd już niedaleko do Żarczyc Dużych, gdzie obok kościoła znajduje się obelisk poświęcony księdzu Konarskiemu.

Tu też wcześniej po 21km kończył się szlak, zamalowany  znak początku szlaku można jeszcze znaleźć na drzewie. Teraz od kościoła został wytyczony nowy, żółty szlak z Żarczyc do Nagłowic (informacje o tym szlaku są ... dosyć skąpe). Szlak niebieski idzie dalej przez Wygnaniów do Złotnik,

gdzie w kościele Wszystkich Świętych był chrzczony ksiądz Konarski. Dalej przez Dziadówki, Mniszek, przekraczając Białą Nidę dochodzimy do Chorzewa i przez Wilanów wchodzimy do Jędrzejowa.

Obok najstarszego opactwa (cystersów) w Polsce dochodzimy do jednej z głównych ulic Jędrzejowa, 11 Listopada, którą idziemy do Placu Tadeusza Kościuszki, gdzie przy Muzeum im. Przypkowskich szlak ma swój koniec.

Oficjalnie szlak ma 45,5km długości. Mnie, moja ,,mądra maszynka GPS’’ pokazała dwa kilometry więcej i 450m przewyższenia (to w początkowej części, tej starszej, do Małogoszczy).

Stanisław Mazurek

 

Przebieg

0,0 km
Jedlmica
2,3 km
Bolmin
6,4 km
Góra Czubatka
13,1 km
Małogoszcz
19,0 km
Żarczyce Duże
22,8 km
Wygnanów
26,5 km
Złotniki
31,1 km
Mniszek
41,5 km
Wilanów
45,5 km
Jędrzejów

Kalendarz imprez

pon.
wt.
śr.
czw.
pt.
sob.
ndz.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
Wrzesień 2020
 

Stronę aktualnie przegląda 1 osoba