Przejdź do treści
Klub Górski PTTK Kielce

Jesteś tutaj

Zielony szlak Barak - Skarżysko-Kamienna

Zielony

Barak koło Szydłowca, Zajazd O'kay - Lipowe Pole Plebańskie - Skarżysko Kościelne - Góra Karier - Babica - Grzybowa Góra PKP - Stary Młyn – Skarżysko-Kamienna, Nowy Młyn.

Szlak, który nie widnieje w ewidencji szlaków pieszych PTTK.  Powstały chyba kilkanaście lat temu jako szlak łączący czerwony Szlak Milenijny Skarżysko - Kałków z czerwonym  Szlakiem Partyzanckim im. majora Hubala Radomsko - cmentarz partyzancki pod Skarbową Górą.  Został wyznakowany i chyba pozostawiony tak sam sobie. Nieodnawiany, często znaki są słabo widoczne lub nie ma ich wcale. Szlak łączący krajową drogę nr.7 od Zajazdu O’kay w województwie mazowieckim do Nowego Młyna nad Kamienną. Początek (nie ma znaków) przy Zajeździe O’kay . Około dwieście metrów wzdłuż drogi w stronę Skarżyska i w lewo, w pierwszą przecinkę leśną. Tutaj też spotkamy pierwszy znak szlaku.

Idąc  prawie cztery kilometry lasem dochodzimy do przejazdu kolejowego w Lipowym Polu Plebańskim. We wsi, przy remizie strażackiej  pomnik  zamordowanych przez hitlerowców mieszkańców wioski. Za remizą znajduje się ciekawy obiekt - znak mierniczy z 1829r  

Niedaleko drogi na Świerczek, przy polnej drodze stoi murowana kapliczka z 1867r  wybudowana przez powstańca styczniowego.

Powracając na szlak od przejazdu kolejowego idziemy wzdłuż torów, a później polną drogą dochodzimy do Skarżyska Kościelnego. Wychodzimy na cmentarz, na którym znajdują się mogiły powstańców styczniowych i z czasów II wojny światowej. Niedaleko cmentarza, obok torów kolejowych pomnik ofiar z kopalni żwiru zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej. Dalej, przy głównej drodze stoi kościół p.w. św. Trójcy z XVII wieku.

Za cmentarzem szlak skręca na wschód i polnymi drogami podąża równolegle do torów kolejowych. W niedalekiej wsi Grzybowa Góra przy szkole obelisk upamiętniający 700-lecie założenia wsi i trochę dalej krzyż powstańczy.

Szlak przechodzi pod torami i ... Tu znaków szlaku jest jak na lekarstwo, to co jest na mapie nie odzwierciedla rzeczywistego przebiegu szlaku. Są tu piękne meandry Kamiennej więc można nacieszyć oczy w tym całym zagubieniu :-).  Szlak kończy się w okolicach Nowego Młyna na Kamiennej.

Niestety, tak jak nie znalazłem znaku początkowego szlaku tak samo nie widziałem końcowego. Szlak ma według różnych źródeł od 13,5km do 17,3km. Pewnie coś koło tego wyjdzie, nie jestem w stanie podać dokładnej długości bo parę razy błądziłem, szczególnie pod koniec.  

Zielony szlak pieszy ,,Pogody ducha'' (to wyczytałem w necie:), chyba powstały z prywatnej inicjatywy o długości kilkunastu kilometrów z niewielkimi przewyższeniami (około 100-150m).

Stanisław Mazurek

Przebieg

0,0 km
Barak koło Szydłowca
5,9 km
Lipowe Pole
8,5 km
Skarżysko Kościelne
13,7 km
Grzybowa Góra
16,5 km
Michałów, Stary Młyn
17,3 km
Skarżysko-Kamienna, Nowy Młyn

Kalendarz imprez

pon.
wt.
śr.
czw.
pt.
sob.
ndz.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
Październik 2018
 

Stronę aktualnie przegląda 1 osoba