Przejdź do treści
Klub Górski PTTK Kielce

Jesteś tutaj

Zielony szlak wokół zalewu w Brodach

Zielony

Znak początku zielonego szlaku wokół zalewu w Brodach  znajduje się  przy ulicy Sportowej obok starej zapory na rzece Kamiennej. Wybudowano ją w roku 1840 do obsługi zakładów metalurgicznych, pracujących na potrzeby wielkiego pieca ze Starachowic.

Stara zapora jest malowniczo wkomponowany we współczesną tamę, oddaną do użytku w 1963r. Szlak przechodzi przez zaporę i obok pomnika Stanisława Staszica skręca w prawo do Krynek.

Przez 1.5km prowadzi ulicą Starachowicką wzdłuż brzegu zalewu po czym skręca w lewo w ulicę Poprzeczną. Powoli pnie się pod górę. Dochodzi do ulicy Górnej i skręca w prawo. Przez pięćset metrów biegnie wzdłuż tej ulicy. Na skraju lasu skręca w lewo, opuszcza asfalt, przez trzysta metrów idzie wspólnie ze szlakiem czerwonym Skarżysko-Kamienna – Kałków. Kieruje się w stronę zalewu. Przez wąwóz skalny dochodzi do zbiornika wodnego Oczko i tablicy informacyjnej Rezerwatu „Skały w Krynkach”.

W  rezerwacie chronione są monumentalne bloki piaskowca dolnotriasowego. Największa skała rezerwatu o kształcie grzyba ma 2,5m wysokości i średnicę kapelusza około 5m. Szlak zielony mija jednak te skały z boku, przez skały prowadzi szlak czerwony. Szlak zielony obchodzi zbiornik Oczko z prawej strony po czym skręca w lewo w ulicę Starachowicką. Na końcu ul. Starachowickiej za zajazdem Karpik skręca w prawo w ul. Świętokrzyską (droga nr 42), wkracza do Stykowa. Po kilometrze opuszcza ul. Świętokrzyską i groblą prowadzi do mostu na Kamiennej.

Przechodzi przez most i skręca najpierw w ul. Poprzeczną, a następnie Widok prowadzącą do miejscowości Ruda. Przez Rudą biegnie ulicami Południową, Nad Zalewem i Dużą. Ulicę Dużą opuszcza po czterystu metrach, ostry zakręt w prawo. Po czym wiedzie przez pola i las do Brodów po opuszczeniu lasu skręca w prawo ul. Spokojną pnie się powoli na Górki koło Brodów i za Dębem będący pomnikiem przyrody skręca w lewo w ul. Wójtowską którą schodzi do przejazdu kolejowego w Brodach Iłżeckich. Przechodzi obok stacji kolejowej w Brodach Iłżeckich, a następnie przez most na Kamiennej ul. Radomską prowadzi w kierunku drogi krajowej nr 9. Idzie przez chwilę obok tej drogi, a następnie skręca w ul. Cmentarną w stronę zabytkowego kościoła w Krynkach.

Kościół w Krynkach p.w. Wniebowzięci Najświętszej Mari Panny wybudowany został w roku 1727 w stylu barokowym. Przed kościołem stoi modrzewiowa, kryta gontem brama z dwoma dzwonnicami po bokach z 1779 roku.

Bramę ozdabiają rzeźbione drewniane ornamenty. Dzwon znajdujący się w jednej z dzwonnic pochodzi z roku 1581. Za kościołem szlak skręca w prawo w ul. Kościelną, a następnie Ostrowiecką, która doprowadza go do Zapory w Brodach.

Niestety szlak w znacznej części prowadzi drogami asfaltowymi i odkrytym terenem. Liczy sobie 16,4km, suma podejść wynosi 240m.                   

Zbyszek Borowiec

Ślad trasy

Przebieg

0,0 km
Brody, zapora
4,4 km
Rezerwat "Skały w Krynkach"
5,0 km
Krynki, zajazd Karpik
8,0 km
Styków Iłżecki, PKP
10,5 km
Ruda, tunel pod torami
13,7 km
Brody Iłżeckie, PKP
15,4 km
Krynki, kościół
16,4 km
Brody, zapora

Kalendarz imprez

pon.
wt.
śr.
czw.
pt.
sob.
ndz.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
Wrzesień 2020
 

Stronę aktualnie przegląda 1 osoba