Przejdź do treści
Klub Górski PTTK Kielce

Jesteś tutaj

Żółty szlak Barcza - Bukowa Góra

Zółty

Żółty szlak pieszy Barcza – Bukowa Góra rozpoczyna się na przystanku Bus w Barczy, w pobliżu drogi ekspresowej nr. S7 Kielce – Skarżysko-Kamienna. Z przystanku kieruje się w stronę ronda. Powyżej którego skręca w polną drogę biegnącą równolegle z jednej strony do linii lasu, z drugiej do drogi ekspresowej. Po chwili skręca w lewo w szeroką szutrową drogą

i wspólnie z nią wkracza do rezerwatu przyrody „Barcza”.

Rezerwat przyrody nieożywionej Barcza został utworzony w roku 1984 w południowo-zachodniej części masywu góry Barcza, w Paśmie Klonowskim. Swym zasięgiem obejmuje tereny leśne i dwa nieczynne kamieniołomy. W rezerwacie ochronie podlegają odsłonięcia skał dolnodewońskich, przede wszystkim zielonych tufitów, które są cennym dowodem wulkanizmu na terenie gór świętokrzyskich. Tufity powstały w środowisku wodnym z drobnych materiałów piroklastycznych  wydobywających się z wulkanu podczas wybuch. W kamieniołomach wydobywano od XVIII do XX wieku piaskowce kwarcytowe. Znaleźć można było w nich liczne odciski morskich ramienionogów.

Szlak mija śródleśne jeziorka w pewnej odległości, biegnie najpierw szutrową drogą, a następnie leśnym duktem w stronę góry Barcza. Przechodzi w pobliżu jej wierzchołka. Dochodzi w pobliże gajówki Klonów. Dalej lasem przez górę Czostek dochodzi do wsi Klonów. Na wzniesieniu przy którym znajduje się sklep, przystanek autobusowy oraz ławeczki ze stolikiem skręca w prawo. Roztacza się stąd jedna z najładniejszych panoram Gór Świętokrzyskich.

Widoczne jest całe Pasmo Łysogórskie od Świętego Krzyża do Łysicy oraz Radostowa i Pasmo Masłowskie z Klonówką. Szlak przechodzi obok kaplicy oraz pomnika poświęconego rozstrzelanym przez hitlerowców w roku 1943 mieszkańcom wsi.

Na zakręcie drogi szlak skręca w lewo w polną drogę prowadzącą do lasu. Wędruje bukowym lasem, przekracza asfaltową drogę łączącą Bodzentyn z miejscowością Gózd i wkracza do Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Po kilku minutach dociera na Bukową Górę, gdzie po spotkaniu z zielonym szlakiem Starachowice – Łączna ma swój koniec.

Bukowa Góra jest długim na 8.5 km grzbietem zbudowanym z dolnodewońskich piaskowców kwarcytowych tworzących w szczytowych partiach interesujące formy skalne. Teren Bukowej Góry porośnięty jest bukowo-jodłowym lasem.     

Żółty szlak pieszy Barcza – Bukowa Góra liczy sobie 11km przy 390m podejść.

Zbyszek Borowiec

Ślad trasy

Przebieg

0,0 km
Barcza, Bus
3,6 km
Góra Barcza
9,5 km
Klonów
11,0 km
Bukowa Góra

Kalendarz imprez

pon.
wt.
śr.
czw.
pt.
sob.
ndz.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
Wrzesień 2020
 

Stronę aktualnie przegląda 1 osoba