Przejdź do treści
Klub Górski PTTK Kielce

Jesteś tutaj

Żółty szlak Serbinów - Końskie

Zółty

Żółty szlak pieszy ,,Doliną Krasnej’’: Serbinów – Rogowice – Długojów – Szałas – Luta – Krasna – Wąsosz – Izabelów – Końskie PKP
Parę kilometrów za Mniowem, przy drodze do Stąporkowa leży wieś Serbinów. Swój początek ma tu żółty szlak pieszy Doliną Krasnej biegnący pierwotnie do Wąsosza Koneckiego, a kilka lat temu wyznakowany dalej do Końskich.

Znak początku szlaku był pierwotnie przy przystanku autobusowym, ale aktualnie go tu nie ma. Za to jest znak kierujący w stronę Mniowa. Według informacji uzyskanych w oddziale PTTK w Końskich: odcinek szlaku od Serbinowa do Mniowa został wyznakowany ,,na dziko”, bez wiedzy PTTK. Właściwy szlak początkowo prowadzi przez wsie Serbinów i Rogowice by następnie leśną drogą dojść do wsi Długojów i dalej lasem do wsi Szałas.

W Szałasie po raz pierwszy spotyka rzekę Krasną, której źródło znajduje się parę kilometrów dalej w okolicach Świniej Góry. Z Szałasu skręcamy na zachód i znów leśną drogą dochodzimy do wsi Luta.

Przy drodze kamienna figura z XVII wieku. Nad rozlewiskiem Krasnej (kilkaset metrów od szlaku) znajdowała się drewniana wieża widokowa. Niestety aktualnie z drewnianego pomostu niewiele zostało, a samej wieży nie ma już w ogóle (wieża została rozebrana w 2014 roku jako zagrażająca bezpieczeństwu, podobnie jak drewniany pomost prowadzący do wieży i dalej przez rozlewiska Doliny Krasnej). Teraz drewniany pomost i wieżę można zobaczyć na zdjęciach reklamujących uroki Krasnej.  Wracamy na szlak, który za wsią skręca znów na zachód. Starą, kamienna drogą dochodzimy do wsi Krasna. Przechodzimy przez most na Krasnej przy odrestaurowanej dekadę temu  zaporze i zalewie na rzece.

Obok dawniej znajdowała się tu huta i młyn, obecnie jest tam zakład produkujący artykuły metalowe. Na krzyżówce dróg, przy pomniku poległych żołnierzy września 1939 i pomordowanych przez hitlerowców mieszkańców skręcamy w prawo i drogą asfaltową idziemy w stronę lasu znów przekraczając Krasną. Następne dziesięć kilometrów pokonujemy leśnymi drogami wzdłuż płynącej opodal Krasnej. Po drodze można spotkać ślady prac bobrów. Dochodzimy do wsi Wąsosz, gdzie dawniej miał koniec ten szlak. Napotykamy czerwony ,,Piekielny szlak’’ z którym razem wędrujemy do źródełka za wsią.

Jeszcze parę kilometrów leśnej wędrówki i dochodzimy do wsi Izabelów, skąd już blisko do Końskich. Tu napotykamy jeszcze niebieskie znaki szlaku Kuźniaki – Pogorzałe, z którym dochodzimy do stacji PKP Końskie gdzie koniec szlaku.

Szlak ma 38,5km a mnie wyszło z GPSu 38km oraz aż 183m przewyższenia (to tak tylko dla wiadomości).

Stanisław Mazurek

Przebieg

0,0 km
Serbinów
2,5 km
Rogowice
6,3 km
Długojów
9,8 km
Szałas
14,1 km
Luta
17,9 km
Krasna
28,0 km
Wąsosz, Stara Wieś
29,5 km
Wąsosz Nowiny
36,0 km
Izabelów
38,5 km
Końskie, PKP

Kalendarz imprez

pon.
wt.
śr.
czw.
pt.
sob.
ndz.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
Wrzesień 2020
 

Stronę aktualnie przegląda 1 osoba