Przejdź do treści
Klub Górski PTTK Kielce

Jesteś tutaj

Żółty szlak Wierna Rzeka - Chęciny im. Juliusza Brauna

Zółty

Żółty szlak pieszy Wierna Rzeka - Chęciny im. Juliusza Brauna prowadzi przez Pasmo Chęcińskie, Grząby Bolmińskie i Grzywy Korzeczkowskie. Ostatnimi czasy został odnowiony i w swoim początkowym biegu nieco pozmieniany. Rozpoczyna się na stacji PKP „Wierna Rzeka”, przechodzi przez tory i kieruje się do wsi  Ruda Zajączkowska.

Wierna Rzeka to nazwa parafii, stacja kolejowa położona przy trasie z Kielc do Częstochowy, mniej więcej 24km od Kielc oraz nazwa rzeki (jej inne nazwy to: Łośna, Łosośna, Łososina, Łososinka) lewego dopływu Białej Nidy. „Wierna rzeka” to też tytuł powieści Stefana Żeromskiego. W powieści autor opisuje dzieje rannego powstańca styczniowego 1863 roku, ukrywającego się i powracającego do zdrowia pod opieką młodej szlachcianki oraz historię miłości między rannym a jego opiekunką, miłości tragicznej, zakończonej wyjazdem ozdrowieńca i rozpaczą kobiety. 

Po dojściu do drogi asfaltowej szlak skręca najpierw w prawo, a potem po stu metrach w lewo. Biegnie polną drogą prowadzącą przez nieużytki rolne przekracza Łośną  i wkracza do wsi Wesoła. Skręca najpierw w prawo, po dwustu metrach pod koniec wsi w lewo. Prowadzi leśnym, szutrowym duktem do Zajączkowa. Biegnie przez wieś, po minięciu obelisku informującego o siedemset latach wsi królewskiej Zajączków skręca w prawo. Prowadzi lasem, po minięciu nieczynnego kamieniołomu wychodzi na drogę Zajączków – Chęciny. Za drogą powoli wdrapuje się na Górę Miedzianka.

Góra Miedzianka (356 m n.p.m.), to zwieńczony trzema wierzchołkami masyw zbudowany z wapieni dewońskich. Nazwę zawdzięcza występującym w jego wnętrzu rudom miedzi.  Płytko zalegające rudy wydobywano już w XIV w., eksploatację zakończono po II wojnie światowej. Po dawnych pracach pozostały ślady w postaci hałd, szpar, szybów i sztolni, których chodniki osiągają długości do 4 km. Ze szczytu roztacza się jedena z ładniejszych panoram, majestatycznie królującym w oddali zamkiem chęcińskim. Ze względu na duże wartości historyczne i przyrodnicze wzgórze objęto ochroną, tworząc w 1958 roku rezerwat przyrody nieożywionej „Góra Miedzianka”.

Schodząc ze szczytu szlak zahacza o skraj wsi Miedzianka. Obok przydrożnego krzyża wkracza na gruntową drogę biegnącą przez pola i las. Po około dwu kilometrach dochodzi do Grząb Bolmińskich, skręca w lewo biegnie grzbietem przez około 2,5km,

po czym schodzi do drogi Kielce – Małogoszcz i wsi Jedlnica, gdzie w pobliżu przełomu strumyka Hutka ma swój początek niebieski szlak z Jedlnicy do Jędrzejowa. Po przekroczeniu mostu na Hutce, za drogowskazem do wsi Mosty wkracza w Grzywy Korzeczkowskie.

Powoli wspina się na ich kulminację, szczyt Glinianki. Następnie schodzi w dół, po osiągnięciu skraju lasu skręca w lewo, polną drogą wychodzi na koniec wsi Korzecko. Stąd asfaltową drogą dochodzi do podnóża Góry Zamkowej w Chęcinach. Wchodzi na Górę Zamkową, przechodzi obok ruin Zamku, a następnie schodzi do Chęcin.

Pierwsza wzmianka o Zamku w Chęcinach pochodzi z roku 1306, mówi o nadaniu przez Władysława Łokietka zamku biskupowi Muskacie. Zamek prawdopodobnie powstał nieco wcześniej około roku 1275. W owym czasie był jedną z najważniejszych polskich warowni. Odbywały się w niej zjazdy rycerstwa, to tu Władysław Łokietek w roku 1331 zdecydował o przystąpieniu do wojny z zakonem krzyżackim. W Zamku przechowywany był też skarbiec koronny. Zamek był miejscem pobytu wielu znanych postaci historycznych, czasami wbrew ich woli. Na Zamku więziona była między innymi żona Kazimierza Wielkiego Adelajda i przyrodni brat Jagiełły Andrzej Garbaty. Zamek był również schronieniem dla królowej Bony po śmierci Zygmunta Starego. Pod koniec XVI wieku warownia zaczęła podupadać. Zamek dotykały kolejne najazdu. Najpierw Rokoszan Zebrzydowskiego, a następnie księcia Rakoczego i Szwedów, którzy dopełnili dzieła zniszczenia. Po raz ostatni działa zamkowe wystrzeliły w roku 1787 na cześć wracającego z Krakowa do Warszawy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. W 1933 roku ruiny zamku uznane zostały za zabytek i otoczono je ochroną prawną.

Prowadzi przez Rynek Górny do Rynku Dolnego, gdzie przy przystanku komunikacji miejskiej ma swój koniec. Żółty szlak pieszy Wierna Rzeka  – Chęciny liczy sobie 19,4km i ma 540m przewyższenia.

Zbyszek Borowiec

Ślad trasy

Przebieg

0,0 km
Wierna Rzek, PKP
0,2 km
Ruda Zajączkowska
3,2 km
Zajączków, obelisk
4,7 km
Góra Miedzianka
5,3 km
Miedzianka, wieś
10,0 km
Grząby Bolmińskie
11,7 km
Jedlnica, PKS
15,5 km
Grzywy Korzeczkowskie, Glinianki
16,9 km
Korzecko
18,8 km
Góra Zamkowa
19,4 km
Chęciny, MZK

Kalendarz imprez

pon.
wt.
śr.
czw.
pt.
sob.
ndz.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
Wrzesień 2020
 

Stronę aktualnie przegląda 1 osoba