Przejdź do treści
Klub Górski PTTK Kielce

Jesteś tutaj

Żółty szlak Żarczyce - Nagłowice im. Krzysztofa z Krużlowej Pieniążka herbu Odrowąż

Zółty

Żółty szlak pieszy Żarcyce Duże – Nagłowice  im. Krzysztofa z Krużlowej Pieniążka herbu Odrowąż:  Żarczyce Duże - Lasochów - Łowisko - Zakrzów - Oksa - Popowice - Nagłowice  poprowadzony przez Płaskowyż Jędrzejowski po dawnych ,,włościach”: Konarskich, Lasochowskich/Pieniążków i Rejów. Powstały z inicjatywy obecnych właścicieli dworu w Lasochowie.   

Krzysztof z Krużlowej Pieniążek herbu Odrowąż był szlachcicem, który miał odwagę przeciwstawić się potędze kościoła (pomijając czy w słusznej, czy też nie sprawie). Nie zląkł się walki z małogoskim proboszczem i nawet po nałożeniu ekskomuniki potrafił dalej się z nim procesować. Dopiero groźba banicji i jego śmierć zakończyły ten spór. I tylko dzięki umiejętnym zabiegom dyplomatycznym jego siostrzeńca został pochowany po chrześcijańsku. Był potomkiem jednego z najstarszych rodów małopolskich. Osiedlając się w Lasochowie stał się posiadaczem dworu, zabudowań folwarcznych i stawów hodowlanych. I właśnie o część tych terenów, granicznych z dobrami kościelnymi trwał spór. Był też autorem paru książek, w tym swoistej autobiografii opisującej prawdziwe oblicze siedemnastowiecznej szlachty. Jego imieniem został nazwany powstały kilka lata temu żółty szlak pieszy biegnący z Żarczyc Dużych przez Lasochów do Nagłowic. W Żarczycach Dużych urodził się jeden z wybitnych prekursorów polskiego oświecenia, ksiądz, poeta i pedagog Stanisław Konarski, którego imię nosi niebieski szlak pieszy z Jedlnicy do Jędrzejowa (pierwotnie do Żarczyc Dużych). We wsi dwa kamienne krzyże, murowana kapliczka

i niedaleko niej nieduży cmentarzyk wojenny z I wojny światowej z mogiłami żołnierzy niemieckich poległych w latach 1914-1915. Szlak żółty ma początek przy drodze na Oksę, niedaleko kościoła, przed którym znajduje się obelisk z tablicą poświęcony księdzu Konarskiemu. Przy pierwszych zabudowaniach za kościołem skręcamy w lewo, w polną drogę, którą udajemy się do Lasochowa. W dawnych zabudowaniach folwarcznych nowi właściciele dworu Krzysztofa Pieniążka urządzili małe muzeum, Izbę Tradycji w Lasochowie.

Tutaj urodził się też Wincenty Żeromski, ojciec Stefana Żeromskiego. Z Lasochowa polną drogą udajemy  się obok stawów i młyna wodnego do Zakrzowa. Za wsią cały czas prosto polnymi i leśnymi drogami dochodzimy do wsi Oksa, dawniej miasteczka założonego przez Mikołaja Reja. Mijamy zabytkowy kościół (pierwotnie zbór kalwiński Rejów z XVIw) z drewnianą wieżą i herbem Rejów nad głównym wejściem.

Miejsce słynne też z zupełnie innego powodu - z wpisanego na Listę Produktów Tradycyjnych smacznego Karpia z Oksy:) Ze wsi udajemy się w stronę lasu i jego brzegiem dochodzimy do stawów.

gdzie w parku obok dworku Mikołaja Reja szlak kończy swój bieg. 

W budynku mieści się Muzeum Mikołaja Reja oraz biblioteka i punkt informacji turystycznej. Obok dworu pałac Radziwiłłów, ostatnich właścicieli tych ziem, mieszczący obecnie dom dziecka. 

Mikołaj Rej uważany za ,,ojca polskiej literatury”, poeta, prozaik, tłumacz i polityk piszący w ojczystym języku jak wieść niesie z powodu słabej znajomości łaciny:). A i szlachta będąca głównym odbiorcą jego dzieł też wolała inne zbytki niż takową łacinę:) Przez pewien czas Rej mieszkał i tworzył właśnie w Nagłowicach.

 ,,A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”

Szlak ma 25km (moja ,,mądra maszynka” pokazała dwieście metrów więcej, ale to tyle akurat trzeba dojść do kościoła w Oksie:) i choć to szlak nizinny to jakoś mi wyszło 127m przewyższenia:)

Stanisław Mazurek

Przebieg

0,0 km
Żarczyce
3,5 km
Lasochów
6,5 km
Łowisko
8,0 km
Zakrzów
14,0 km
Oksa
19,0 km
Popowice
23,5 km
Nagłowice
25,0 km
Nagłowice, Dworek Mikołaja Reja

Kalendarz imprez

pon.
wt.
śr.
czw.
pt.
sob.
ndz.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
Wrzesień 2020
 

Stronę aktualnie przegląda 1 osoba